Sklepy internetowe

Sklepy internetowe coraz częściej wygrywają rywalizację ze sklepami stacjonarnymi. Dlaczego tak się dzieje, skąd tak duża popularność sprzedaży przez internet?

AB1Coraz częściej robimy zakupy w sklepach internetowych. No cóż mogę powiedzieć, że jak dla mnie to czysta przyjemność. Mogę bez wychodzenia z domu przeglądać najnowsze oferty ekskluzywnych marek, porównywać ceny, a wreszcie gdy nadarzy się okazja upolować coś ciekawego na trwającej akurat wyprzedaży. Podobnie uważa coraz więcej polskich internautów, którzy bardzo chętnie robią zakupy w polskich sklepach internetowych, a także coraz częściej w zagranicznych. Jest to po prostu wygodne, nie trzeba się tłoczyć w centrach handlowych i tracić w nich mnóstwo czasu.

Przez internet można kupić i sprzedać prawie wszystko – ubrania, buty, sprzęt elektroniczny, AGD, biżuterię, meble, książki, a nawet wakacje. Przy okazji w internecie możemy szybko sprawdzić opinie o danym produkcie pochodzące od innych użytkowników. W sklepie stacjonarnym jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na opinię sprzedawcy, w internecie porównujemy wiele ocen i wyciągamy swoje wnioski na tej podstawie.

Szybka zapłata przelewem internetowym – i wystarczy już tylko czekać na kuriera, który zapuka do naszych drzwi z przesyłką – czegóż chcieć więcej? Internet wymusza także większą konkurencyjność ofert, jeśli chodzi o cenę. Dodatkowo sprzedaż internetowa jest obarczona znacznie mniejszymi kosztami niż sprzedaż tradycyjna. Chodzi o koszty związane np. z czynszami w centrach handlowych, zatrudnionymi pracownikami itd.

W związku z tym sklepy internetowe  mogą znacznie opuścić swoje ceny, co jest z korzyścią dla konsumentów. Do najważniejszych atutów sklepów internetowych, oprócz już wymienionej wygody zakupów, należy zróżnicowanie form płatności i odbioru towaru, tak że każdy konsument może wybrać rozwiązanie, które najlepiej mu odpowiada – np. szybki przelew internetowy, płatność przy odbiorze, tradycyjny przelew, odbiór osobisty itd.

Oczywiście zakupy w sklepach online wiążą się też z pewnym ryzykiem. Nie zawsze zamówiony towar jest zgodny z opisem czy zdjęciem, ubranie czy buty czasem mogą nie pasować. Jednak prawo zezwala nam na odesłanie nieużywanego towaru w ciągu 10 dni od zakupu. Jeśli więc coś jest nie tak z zakupionym w sklepie internetowym towarem, nie wszystko stracone – bez problemu można go zwrócić bez konsekwencji.

Sklepy online rosną w siłę, rokrocznie rosną ich przychody i ilość transakcji. Prawdziwe oblężenie przeżywają w okresie przedświątecznym, kiedy to wielu konsumentów kupuje przez internet prezenty dla swoich bliskich. Nie dość, ze można w jednym miejscu zrobić zakupy dla większej ilości osób i w ten sposób zaoszczędzić na przesyłce, to jeszcze niektóre sklepy internetowe oferują możliwość ozdobnego zapakowania towaru, jeśli jest to prezent.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *